Przewodniczący RDN ITiT

3884_Montusiewicz_Jerzy.jpg

Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja

Dr hab. inż. Jerzy MONTUSIEWICZ

tel. (81) 538-43-50 (43-49)
e-mail: j.montusiewicz@pollub.pl

Dr hab. inż. Jerzy Montusiewicz, prof. uczelni, rocznik 1958, lublinianin. Kiedy w stanie wojennym kończył studia wg indywidualnego programu studiów nie istniał kierunek nauczania, który w nazwie miałby słowo informatyka. W pracy magisterskiej obronionej w naszej Alma Mater symulował numerycznie pracę układu rozrządu silnika czterosuwowego na polskim komputerze Odra 1204. Doktorat obroniony w Politechnice Krakowskiej dotyczył teorii i praktyki metod dekompozycji w optymalizacji wielokryterialnej – algorytmy testował na amerykańskim komputerze CYBER-72 w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i polsko-radzieckim RIAD (R-32) na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej. W pracy habilitacyjnej – Politechnika Poznańska, prezentował autorski system do wspomagania podejmowania decyzji przy wektorowych wskaźnikach jakości – to już czasy komputerów osobistych.

Fakt, że zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów w Politechnice Lubelskiej spowodował, że początkowo pracował na UMCS, a dopiero w 1988 roku przeniósł się na Wydział Podstaw Techniki i Zarządzania Politechniki Lubelskie. Pracował również w Wyższej Szkole Umiejętności w Kielcach pełniąc przez trzy lata funkcję kierownika Katedry Informatyki oraz Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlasce. Przez kilka lat współpracował z interdyscyplinarnym zespołem zajmującym się przygotowywaniem i wdrażaniem technologii oczyszczania ścieków garbarskich, którego działania zostały docenione przez przyznanie w 1995 roku zespołowej nagrody 1. stopnia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Po przejściu w 2013 roku do Instytutu Informatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (obecnie Katedra Informatyki) został kierownikiem Zakładu Programowania i Grafiki Komputerowej. W 2015 roku utworzył Laboratorium Programowania Systemów Inteligentnych i Komputerowych Technologii 3D „Lab 3D”, którego motto brzmi – „Poruszamy się na granicy naszej niewiedzy”. Skompletował 10. osobowy zespół oraz wyposażenie pozwalające na skanowanie i druk 3D oraz przenoszenie cyfrowych modeli w świat wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Swoje zainteresowania naukowe zogniskował na wykorzystaniu komputerowych technologii w obszarze ochrony i udostępniania obiektów dziedzictwa kulturowego. W latach 2017-2019 współorganizował 3 wyprawy naukowe do Uzbekistanu, Kazachstanu i Kirgistanu podczas których oprócz skanowania artefaktów muzealnych i obiektów architektonicznych należących do dziedzictwa „Jedwabnego Szlaku” wygłaszał referaty na kilku seminariach i konferencjach naukowych na terenie państw Azji Centralnej. Ta działalność zaowocowała pozyskaniem przez Katedrę Informatyki dwóch projektów finansowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Zwieńczeniem dotychczasowych prac w obszarze programowania, to promotorstwo pracy doktorskiej, obronionej w Polsko-Japońskiej Akademii Technologii Komputerowych w Warszawie, poświęconej opracowaniu metod i algorytmów do społecznościowego systemu oceny jakości dróg. Obecnie kieruje pracami dotyczącymi: cyfrowej rekonstrukcji uszkodzonych artefaktów muzealnych, udostępniania obiektów materialnego dziedzictwa kulturowego osobom niewidomym, a także cyfrowego sklejania obiektów rozbitych, których kontury opisane zostały w postaci abstrakcyjnych słów, a do ich łączenia w całość wykorzystywane są metryki lingwistyczne (przewód doktorski został otworzony na Politechnice Łódzkiej). Jest członkiem Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych Oddziału PAN w Lublinie.

W życiu prywatnym lubi aktywny wypoczynek. Jako przewodnik górski najczęściej bywa z żoną w rumuńskich Karpatach i na „via ferratach” we włoskich Dolomitach, a zimą jeździ na nartach i snowboardzie.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17