Przewodniczący RDN AEEiTK

3843_Zdjecie,Kisala,Piotr.jpg

Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne

Prof. dr hab. inż. Piotr KISAŁA

tel. (81) 538-42-99
e-mail: p.kisala@pollub.pl

Prof. dr hab. inż. Piotr Kisała urodził się 6 października 1977 r. w Lublinie. Studia wyższe ukończył w roku 2002 na Politechnice Lubelskiej. W roku 2003 rozpoczął pracę w Politechnice Lubelskiej, z którą jest związany zawodowo do dnia dzisiejszego. W 2009 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską, a w 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 2020.

Prowadzone przez Pana Profesora badania światłowodowych struktur typu Bragga, pozwoliły na opracowanie metod pomiarowych, które wykorzystywać można w systemach kontrolno-pomiarowych nieczułych na zakłócenia elektromagnetyczne stosowanych jako układy do monitorowania stanu elementów systemów elektroenergetycznych, w systemach do pomiarów wielkości chemicznych - głównie do zastosowań medycznych oraz w przemyśle spożywczym, a także w systemach monitorowania i kontroli stanu konstrukcji mechanicznych. Profesor Piotr Kisała jest autorem ponad 80 publikacji naukowych, twórcą 6 patentów. Był przewodniczącym komitetów organizacyjnych i naukowych ponad 20 międzynarodowych konferencji naukowych.

W latach 2009-2011 był koordynatorem projektu „Absolwent na miarę czasów”, którego celem było przygotowanie, otwarcie i realizacja nowych specjalności na II stopniu kształcenia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Projektem wspartych było 180 studentów. W latach 2010-2012 koordynował cykl seminariów pt. „International Seminars on Computer Science”, prowadzonych przez wybitnych ekspertów z wiodących ośrodków naukowych z kraju i z zagranicy. Od roku 2012 jest Kierownikiem Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych w Katedrze Elektroniki i Technik Informacyjnych. W latach 2014-2015 był Kierownikiem zespołu realizującego projekt Stypendia naukowe dla doktorantów pracujących w ramach zespołów badawczych, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007 - 2013, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, Poddziałanie 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Od roku 2018 pełni funkcję Koordynatora B+R projektu dot. ppracowania innowacyjnego układu optoelektronicznego do pomiaru wybranych parametrów napowietrznych linii elektroenergetycznych, złożonego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 poddziałanie 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki”. Od 2018 roku pełni również funkcję Kierownika projektu Elektrotechnika - Międzynarodowe studia doktoranckie na Politechnice Lubelskiej, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, działanie 3.2.

Profesor aktywnie uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji, m.in. był powoływany przez jako recenzent w postępowaniach o nadanie stopnia naukowego profesora, uczestniczył w ponad 30 posiedzeniach komisji habilitacyjnych, pełniąc w 17 postępowaniach rolę recenzenta. Był wielokrotnie recenzentem prac doktorskich. Opracowywał również opinie ws. przyznania uprawnień do nadawania stopnia naukowego krajowych ośrodków naukowych. Od roku 2016 jest członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk (KMiAN PAN), powołanym na kadencję 2016-2020, natomiast w kadencji 2020-2024 pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu.

Profesor Kisała wypromował 3 doktorów, w tym jednego z wyróżnieniem na AGH w Krakowie. Jest promotorem 5 otwartych przewodów doktorskich i opiekunem naukowym 7 doktorantów.

Działalność naukowa Profesora jest ceniona w Polsce, jak i za granicą. O międzynarodowym uznaniu jego dorobku świadczą kontakty z wieloma ośrodkami naukowymi, m.in. Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Berlinie, departament Biosignal Measuring Techniques oraz podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem systemów kontrolno-pomiarowych wykorzystujących czujniki fotoniczne w przemyśle, m.in.: MAGNICON GmbH (Hamburg), FCC FibreCableConnect GmbH (Berlin). Rezultatem tej współpracy są wspólne projekty badawczo - rozwojowe w obszarze fotoniki w ramach współpracy Polska - Berlin - Brandenburgia m.in. w obszarze: "Optical Metrology for Production Processes, Environmental Monitoring and Bioanalysis".

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17