W południe 18 listopada 2022 roku zmarł Jan Maria Kisyński. Profesor zwyczajny, uznany matematyk, ale przede wszystkim porządny, normalny człowiek. Stały punkt odniesienia dla wszystkich, którzy się z nim matematycznie spotkali.
Przez wielu kojarzony przeważnie z szeroko rozumianą analizą funkcjonalną i w szczególności teorią półgrup operatorów, w istocie mógł się także szczycić ważkimi osiągnięciami między innymi w teorii miary, teorii procesów stochastycznych, analizie harmonicznej i topologii. Doktoryzował się u Adama Bieleckiego i w ten sposób stał się częścią linii genealogicznej wybitnych matematyków. Bowiem Adam Bielecki był doktorantem Witolda Wilkosza, doktoranta Stanisława Zaremby, doktoranta Gastona Darboux, doktoranta Michela Chaslesa, doktoranta Simeona Poissona, doktoranta Josepha Lagrange'a, doktoranta Leonharda Eulera, doktoranta Johanna Bernoulli'ego, doktoranta Jacoba Bernoulli'ego, doktoranta Gottfrieda Leibnitza.
W trakcie kariery naukowej związany kolejno z UMCS, UW, IMPAN i Politechniką Lubelską. Jako jedyny lubelski matematyk został członkiem (korespondentem) PAN i PAU.
Brakowało nam Go coraz bardziej od wielu lat, przez które stopniowo, z powodu postępującego wieku i braku sił, wycofywał się z życia matematycznego i codziennego. Teraz zabrakło Go na zawsze.
Za pół roku Profesor skończyłby 90 lat.
Uczniowie i współpracownicy
Krótki życiorys Profesora można znaleźć tu.
Pożegnanie Profesora Jana Marii Kisyńskiego odbędzie się w piątek 25 listopada br. o godz. 12.00 w auli 201 Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17