Dziekan

wegierek_pawel_377.png

DZIEKAN WYDZIAŁU ELEKTROTECHNIKI I INFORMATYKI

Dr hab. inż. Paweł WĘGIEREK, prof. uczelni

tel. (81) 538-42-87
fax. (81) 538-46-46
e-mail: we.dziekan@pollub.pl
e-mail: p.wegierek@pollub.pl

Dr hab. inż. Paweł Węgierek, profesor uczelni, urodził się 6 czerwca 1967 r. w Skarżysku-Kamiennej. Tytuł magistra inżyniera elektryka w specjalności elektroenergetyka uzyskał na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lubelskiej w 1992 r. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę w Katedrze Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć na Wydziale Elektrycznym, aktualnie Elektrotechniki i Informatyki, Politechniki Lubelskiej, jako pracownik naukowo-dydaktyczny. W latach 2008-2019 pełnił funkcję Dyrektora Lubelskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Lubelskiej, natomiast od 18 września 2019 roku pełni funkcję Kierownika Uczelnianego Laboratorium Innowacyjnych Technik Pomiarowych. Od 1 października 2020 r. jest Kierownikiem Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć.

Aktywność naukowa jest związana z wykorzystaniem technik jonowych do modyfikacji właściwości elektrycznych półprzewodników, w szczególności krzemu i arsenku galu, badaniem stabilności termicznej ich parametrów w aspekcie możliwości zastosowania w mikroelektronice i ogniwach fotowoltaicznych. W ostatnich latach obszar zainteresowań badawczych obejmuje również nowoczesną aparaturę łączeniową oraz układy monitoringu i sterowania, stosowane w systemach dystrybucji energii elektrycznej w celu poprawy niezawodności zasilania i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Obecnie wykonawca, w roli Kierownika B+R lub Koordynatora Badań Przemysłowych, 4 projektów badawczo-rozwojowych, dotyczących innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla elektroenergetyki zawodowej.

Aktualny dorobek naukowy obejmuje 180 pozycji, w tym 64 artykuły w czasopismach z bazy Web of Science, 1 monografię, 1 rozdział monografii, 90 referatów na konferencjach międzynarodowych i 16 na krajowych oraz 8 patentów. Zgodnie z bazą Web of Science powyższe prace były cytowane 238 razy, a indeks Hirscha wynosi 9.

Autor kilkunastu nowatorskich programów kształcenia, twórca kilku laboratoriów, w tym aparatury łączeniowej, komputerowego wspomagania projektowania, innowacyjnych technik pomiarowych. Promotor i opiekun naukowy 1 doktoratu, 3 doktorantów i ponad 200 prac dyplomowych, magisterskich i inżynierskich.

Od 2003 roku Członek Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, od 2015 roku Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Lubelski, od 2017 roku Przewodniczący Rady Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego i Ekspert technologiczno-biznesowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ds. oceny merytorycznej projektów B+R w POIR, a od 2019 Przedstawiciel NCBR w obszarze funduszy inwestycyjnych BRIdge ALFA. Organizator i Przewodniczący Komitetów Organizacyjnych kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych problematyce z zakresu elektrotechniki i elektroenergetyki.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17