Prototyp próżniowej komory gaszeniowej wyposażonej w układ monitoringu poziomu ciśnienia w czasie rzeczywistym

ii_40.png

Ogólne informacje o projekcie

  • Oś priorytetowa: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego
  • Działanie: Badania naukowe i prace rozwojowe
  • Poddziałanie: Projekty aplikacyjne
  • Okres realizacji projektu: od 02.01.2023 do 30.04.2023
  • Wartość projektu: 85 000, 00 zł
  • Kierownik B+R Projektu - dr hab. inż. Paweł Węgierek, prof. uczelni

Aktualnie prawie 100% nowoprojektowanych wyłączników SN bazuje na zastosowaniu próżniowych komór gaszących łuk elektryczny. Alternatywą dla tej technologii jest sześciofluorek siarki - najmocniejszy gaz cieplarniany. Trend wykorzystywania komór próżniowych będzie się nasilał ze względu na Rozporządzenie UE z dnia 5 kwietnia 2022, zakazujące stosowania sześciofluorku siarki po 1 stycznia 2026 r. Kolejną kwestią jest konieczność poprawy standardów niezawodnościowych dystrybucji energii elektrycznej i ograniczenie przerw w jej dostawach. Najnowsze dane wskazują, że w ostatnim roku liczba oraz długość przerw w dostawach energii elektrycznej uległy zwiększeniu. Wartość ciśnienia w komorze próżniowej jest kluczowym parametrem z punktu widzenia jej sprawności. Opracowanie układu monitoringu ciśnienia w czasie rzeczywistym pozwoli na predykcję uszkodzenia komory, a tym samym na zmniejszenie ilości i długości przerw w zasilaniu w energią elektryczną odbiorców końcowych.
Przewaga proponowanego sposobu nad istniejącymi rozwiązaniami polega na możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym (tzn. w trybie „online”) wartości ciśnienia w próżniowych komorach gaszeniowych. Sposób ten nie wpływa na zwiększenie ilości i długości przerw w zasilaniu. Dzięki temu Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego nie będę zmuszeni do płacenia kar finansowanych za wzrost wartości wskaźników niezawodnościowych. Co więcej, możliwość monitorowania poziomu ciśnienia we wnętrzu komór próżniowych umożliwi predykcję potencjalnych awarii mogących wystąpić w urządzeniu, w którym zamontowane będą komory próżniowe. Bieżące monitorowanie parametrów komory może również być przesłanką do zwiększenia czasookresów badań, a tym samym zmniejszenia kosztów eksploatacji próżniowej aparatury łączeniowej. Proponowany układ nie wpłynie również na zwiększenie gabarytów komór próżniowych oraz aparatury łączeniowej, w której będą one zamontowane.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17