Specjalne wydanie czasopisma Energies

13.12.2023

Zapraszamy do publikacji artykułów naukowych w specjalnym numerze czasopisma Energies, zatytułowanym Advances in the Application of Methods Based on Artificial Intelligence and Optimization in Power Engineering. Do funkcji redaktora numeru zaproszony został pracownik katedry Elektroenergetyki, dr hab. inż. Paweł Pijarski, prof. PL.

Energies jest recenzowanym czasopismem naukowym o otwartym dostępie (Open Access Journal, liczba punktów MNiSW: 140, Impact Factor: 3,2, Citescore: 5,5). Celem niniejszego wydania specjalnego jest rozpatrzenie różnych, rzeczywistych i przede wszystkim aktualnych problemów występujących obecnie w systemie elektroenergetycznym, które mogą być rozwiązane za pomocą nowoczesnych metod. W dzisiejszych systemach elektroenergetycznych występują różnego rodzaju problemy. Pojawiają się one zarówno na etapie eksploatacji sieci elektroenergetycznej jak i przy jej planowaniu. Praktycznie na każdym poziomie napięcia sieci operatorzy mają do czynienia z różnymi stanami jej pracy, przyczyniającymi się do powstawania, np. przekroczeń prądowych, napięciowych, problemów z bilansem mocy, stabilnością, zakłóceniami, problemami wynikającymi z błędów w prognozowaniu itp. Dodatkowo, operatorzy sieci narzucają własne wymagania, wynikające ze specyfiki pracy sieci. Wszystko to powoduje, że konieczne staje się sięganie po coraz bardziej zaawansowane metody, które pozwolą na rozwiązanie problemów. Przykładem takich metod mogą być metody oparte na sztucznej inteligencji oraz metody optymalizacji.

Celem rozpatrywanej tematyki badawczej jest rozpoznanie możliwości oraz określenie celowości zastosowania różnych metod opartych na sztucznej inteligencji oraz metod optymalizacji do rozwiązywania problemów z zakresu elektroenergetyki.

Termin zgłaszania artykułów upływa 10 czerwca 2024 r.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/KU354284II

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17