Zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej z nagrodą główną i złotym medalem Genewskiej Międzynarodowej Wystawy Wynalazków

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach od 26 do 30 kwietnia 2023 roku w Genewie odbyła się 48. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków, podczas której zespół naukowców w składzie dr hab. inż. Paweł Węgierek, profesor uczelni i mgr inż. Justyna Pastuszak, doktorantka IV roku studiów doktoranckich, reprezentujący Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, zaprezentował cykl wynalazków dotyczących sposobu wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym półprzewodnika, wykonanych metodą implantacji jonowej na bazie krzemu domieszkowanego borem, fosforem lub antymonem.

Za swoje wynalazki przedstawiciele Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, Paweł Węgierek i Justyna Pastuszak, zostali nagrodzeni podwójnie. Otrzymali nagrodę główną targów, Puchar Tajlandii za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację, wręczony przez prof. Sirirga Songsivilai, stałego sekretarza ministra szkolnictwa wyższego, nauki, badań i innowacji w Tajlandii, a także złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Jest to ogromne wyróżnienie na skalę światową, ponieważ w 48. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie przez ponad 800 wystawców z 45 krajów, prezentowanych było ponad 1000 wynalazków, z czego około 80% stanowiły rozwiązania opracowane przez firmy i uniwersytety z krajów azjatyckich. Organizatorzy informują, że wystawę odwiedziło ponad 30 000 osób oraz 650 dziennikarzy z całego Świata. Wynalazek naszych naukowców spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i został doceniony przez jury wystawy, innych wynalazców, odwiedzających oraz uniwersytety, ośrodki badawcze i firm uczestniczące w wydarzeniu.

Nagrodzone rozwiązanie pozwala na zwiększenie efektywności zjawiska fotokonwersji, a w konsekwencji sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których są wykonywane panele fotowoltaiczne powszechnie stosowane w instalacjach i elektrowniach PV. Na dzień dzisiejszy około 80% wszystkich istniejących instalacji fotowoltaicznych jest zbudowana z paneli krzemowych. Rozwiązanie jest przeznaczone do tego typu paneli, co powoduje, że jego wdrożenie przyczyni się do wzrostu opłacalności ich stosowania, poprzez zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach PV, a tym samym do wzrostu popularności fotowoltaiki, jako alternatywnego źródła energii. Wdrożenie wynalazku naszych naukowców może przyczynić się do zrewolucjonizowania rynku fotowoltaiki.

Prowadzone od wielu lat badania przez autorów prezentowanych wynalazków, dra hab. inż. Pawła Węgierka, profesora uczelni oraz mgr inż. Justynę Pastuszak, nad zmianą właściwości elektrycznych krzemu, poprzez wykorzystanie implantacji jonów neonu, doprowadziły do opracowania autorskiej metody wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych o zwiększonej sprawności, co zostało docenione i nagrodzone przez Komisję Konkursową nagrodą główną oraz złotym medalem.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie jest coroczną imprezą poświęconą wynalazkom na świecie. Wystawa, na której producenci, handlowcy i finansiści mogli poznać ponad 1000 innowacji gotowych do wprowadzenia na rynek. Wszystkie wystawiane rozwiązania są pokazywane po raz pierwszy. Wystawa objęta jest patronatem szwajcarskiego rządu federalnego, państwa, miasta Genewy oraz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA). Jest ona również największą międzynarodową wystawą wynalazków w Europie i jedną z największych na świecie.

Więcej informacji na stronie:

https://inventions-geneva.ch/en/home/

foto_05.jpg

foto_08.jpg

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17