W dniach 14-16.10.2021 r. zespól dziekański WEiI wziął udział w XXXI zjeździe dziekanów Wydziałów Elektrycznych, Elektroniki, Telekomunikacji, Automatyki i Robotyki oraz Informatyki. Zjazd ten jest najstarszym w Polsce zjazdem gromadzącym dziekanów pokrewnych kierunków.
W tym roku miał on miejsce w Gdyni w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, a uczestniczyło w nim ponad
50 osób z 20 wydziałów 15 uczelni.
fot. materiały AMW
Pierwszym punktem programu było uroczyste przywitanie uczestników przez Rektora-Komendanta AMW kontradmirała prof. dr hab. Tomasza Szubrychta oraz dziekana Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW dr. hab. inż. Grzegorza Grzeczkę, prof. AMW oraz wysłuchanie wykładu inaugurującego zjazd pt. „Problemy rozwoju morskiej elektroenergetyki wiatrowej”, wygłoszonego przez prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Lubośnego.
fot. materiały AMW
Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z bazą dydaktyczną uczelni-gospodarza. Dużą ciekawość wszystkich uczestników wzbudziło zwiedzanie szkoleniowego okrętu podwodnego Jastrząb-Kobben oraz prezentacja bezzałogowego systemu morskiego Neogobius-1.
fot. materiały AMW
Dzień drugi upłynął na rozmowach dotyczących procedur związanych z nadawaniem stopni i tytułu naukowego w związku z wystąpieniem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Sikorskiego. Kolejnym, ważnym tematem rozmów tego dnia były zagadnienia ewaluacji dyscyplin Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika oraz Informatyka Techniczna i Telekomunikacja za przyczyną interesującego wystąpienia dr Katarzyny Świerk - Dyrektor Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego oraz ekspertki Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.
fot. materiały AMW
Pobyt na Wybrzeżu nie mógł odbyć się bez odwiedzenia Gdańska. Organizatorzy zapewnili niezapomniane przeżycia związane ze zwiedzaniem tego miasta w asyście grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk, która w obrazowy, realistyczny i dowcipny sposób przedstawiła 1000-letnią historię miasta i dowody na jego przywiązanie do Rzeczypospolitej.
fot. materiały AMW
Najważniejszym jednak efektem uczestnictwa w zjeździe była wymiana doświadczeń, poglądów oraz nawiązane kontakty. Na większości uczelni zmieniły się władze dziekańskie, wiec zjazd był świetną okazją do poznania się nawzajem. Nad całością czuwał pomysłodawca zjazdów i skrupulatny archiwista ich przebiegu – prof. dr hab. inż. Krzysztof Kluszczyński, dr h. c., który tym razem zadbał również o zapewnienie organizatorów na kolejne lata. Najbliższy zjazd ma odbyć się w Bydgoszczy, następny w Krakowie, a w roku 2024 w Lublinie – w roku jubileuszu LX-lecia WEiI.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17