Seminarium szkoleniowo - techniczne „Urządzenia Hager w ochronie przeciwpożarowej”

23.05.2023 WEiI
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniu 19 maja na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej odbyło się Seminarium szkoleniowo - techniczne pt. „Urządzenia Hager w ochronie przeciwpożarowej” zorganizowane wspólnie z firmą Hager. Spotkanie przeznaczone było dla projektantów instalacji elektrycznych, a także specjalistów z zakresu rzeczoznawstwa pożarowego. Seminarium odbyło się zarówno w formie stacjonarnej, jak również transmitowane było online. Szkolenie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej z nich skupiono się na zagadnieniach teoretycznych, gdzie przedstawiono dwie prelekcje, w trakcie których poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Podstawy prawne stosowania Przeciwpożarowych Wyłączników Prądu,
  • Omówienie różnicy w rozwiązaniach spełniających wymogi art. 5 Ustawy
    o Wyrobach Budowlanych – tj. Krajowa Ocena Techniczna oraz omówienie
    trybu dopuszczenia jednostkowego zastosowania zgodnie z art.10 w/w Ustawy,
  • Metodyka projektowania i prefabrykacji PWP w oparciu o rozwiązania
    certyfikowane i projekty indywidualne,
  • Elementy wykonawcze PWP z oferty Hager,
  • Omówienie obszaru zastosowań rozdzielnic ognioodpornych,
  • Przegląd oferty z prezentacją rozdzielnicy EI30/90,
  • Ładowarki elektryczne produkcji Hager.

W drugiej części Seminarium uczestnicy przenieśli się do Wydziałowego Laboratorium Aparatury Łączeniowej i Rozdzielczej, gdzie zaprezentowane zostały im dwa stanowiska badawczo – dydaktyczne:

  • Stanowisko do badania systemów przeciwpożarowych z przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu,
  • Stanowisko do badania systemów dynamicznego oświetlenia awaryjnego.

W trakcie prezentacji omówiono zasadę działania systemu przeciwpożarowego powiązanego z systemem dynamicznego oświetlenia awaryjnego opartego na centralnej baterii. Zasymulowano różnego rodzaju scenariusze pożarowe, a także zaprezentowano kwestie poprawnego programowania opraw tego typu wraz z wizualizacją elementów składowych omawianych systemów na przykładowych rzutach architektonicznych.

Seminarium cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ udział w nim wzięło blisko 40 osób. Firma Hager oraz Wydział Elektrotechniki i Informatyki planują kolejne seminaria związane z projektowaniem instalacji elektrycznych z uwzględnieniem najnowszych zmian w przepisach.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17