W konkursie o tytuł Ambasadora Wschodu, organizowanym już po raz dziesiąty, uhonorowano zarówno osoby, instytucje, jak i organizacje związane z obszarem wschodniej Polski. Wyłoniono siedmiu laureatów w dziedzinach: projekt, turystyka, samorządność, przedsiębiorczość, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz nauka. W tej ostatniej kategorii laur trafił do rąk prof. Joanny Pawłat z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas jubileuszowej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
Zgłoszenia kandydatur oceniała Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych.
W Zakładzie Technologii Plazmowych prof. Joanna Pawłat wraz z dr. inż. Piotrem Terebunem, mgr. inż. Michałem Kwiatkowskim i dr. inż. Dawidem Zarzecznym prowadzą badania nad generowaniem i zastosowaniem zimniej plazmy do obróbki materiałów w różnym stanie skupienia. Badają wpływ plazmy nietermicznej m.in. na kiełkowanie nasion, rozwój roślin, utrwalanie żywności, dekontaminację biologiczną i szeroko pojęty materiał biologiczny w celach teranostycznych i kosmetycznych. Współpracują z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi m.in. w Japonii, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Turcji, Niemczech czy Korei. Nawiązali także współpracę z lubelskimi naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego, UMCS oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Więcej informacji: www.ambasadorwschodu.pl/aktualnosci/
Serdecznie gratulujemy!
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17