W dniach 25 - 27 maja 2026 roku w Będlewie (k. Poznania) odbyło się XVII Sympozjum INŻYNIERIA WYSOKICH NAPIĘĆ IW - 2026 organizowane przez Instytut Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej. Celem Sympozjum jest upowszechnienie najnowszych osiągnięć inżynierii wysokich napięć, wymiana doświadczeń między różnymi ośrodkami, dyskusja na temat trendów europejskich i światowych oraz konsolidowanie środowiska. Szczególnie zależy nam na przepływie informacji między ośrodkami naukowymi i przemysłem w szerokim rozumieniu tego słowa.
W poprzednich sympozjach uczestniczyli przedstawiciele polskich uczelni technicznych, wielu instytutów badawczych, przedsiębiorstw energetyki zawodowej oraz zakładów produkcyjnych.
W wydarzeniu udział wzięli pracownicy Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich napięć, wśród nich Kierownik dr hab. inż. Paweł Węgierek, profesor uczelni, który wygłosił referat pod tytułem: „Laboratorium inteligentnych systemów diagnostycznych w inżynierii wysokonapięciowej LabTech – nowe możliwości badawcze Wydziału”, oraz dr inż. Michał Lech wygłaszający referat pt: PLiVI - system monitoringu poziomu ciśnienia w próżniowych komorach gaszeniowych".
W trakcie konferencji mgr inż. Damian Kostyła wygłosił referat pt. „Wpływ konstrukcji membran na pomiar ciśnienia w próżniowych komorach gaszeniowych aparatury SN”, za który Komitet Naukowy konferencji przyznał I nagrodę za najlepsze wystąpienie spośród zgłoszonych referatów w sesji młodych naukowców.
Tematyka referatu wpisuje się bezpośrednio w zakres realizowanej rozprawy doktorskiej i stanowi kontynuację badań opublikowanych w recenzowanym czasopiśmie z listy JCR. Uzyskanie I nagrody za wystąpienie konferencyjne potwierdza wysoką jakość badań prowadzonych w Katedrze Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem dr. hab. inż. Pawła Węgierka, prof. uczelni, i pozytywnie rzutuje na wizerunek jednostki macierzystej. Notatka służy udokumentowaniu uczestnictwa w konferencji oraz uzyskanego wyróżnienia na potrzeby sprawozdawczości naukowej.
Serdecznie gratulujemy!


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17