W dniu 4 stycznia 2025, w trakcie uroczystego Spotkania Noworocznego połączonego z koncertem, Prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk wręczył prestiżowe Wyróżnienie Naukowe Lubelszczyzny (Sertum Scientiarum Lublinense) za rok 2024, przyznane przez Zarząd Główny Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Wyróżnieniem Naukowym Lubelszczyzny uhonorowano zespół, trzon którego stanowią pracownicy Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, w składzie:
za następujące komplementarne monografie naukowe w językach polskim i angielskim:
Monografie te zostały uznane jako wyróżniające się osiągnięcie Lubelskiego Środowiska Naukowego.
Monografie te są rezultatem interdyscyplinarnych (historyczno-informatycznych) badań naukowych nad dziedzictwem kulturowym Polonii w Stanach Zjednoczonych, wykonanych w ramach projektu pt. “Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci” (nr NdS/545613/2022/2022). Projekt ten został zrealizowany w latach 2022-24 przez Fundację ECCC w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki: “Nauka dla społeczeństwa”, obszar: “Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”. Badania naukowe w projekcie były wykonywane przez zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Badaniami objęto 20 kościołów w stanach Illinois (IL), Wisconsin (WI) i Nebraska (NE).
Badania i monografie utrwalają wiedzę o dziedzictwie kulturowym Polonii w USA oraz wygląd i geometrię 3D kościołów przez nią budowanych. Motywacją do badań był fakt, że ze względu na procesy demograficzne zachodzące w Stanach Zjednoczonych kościoły te są desakralizowane, sprzedawane i likwidowane jako niepotrzebne budynki. Większość z nich powstawała na początku XX wieku i ma bardzo duże walory historyczne i artystyczne, które dzięki pracom zespołu udało się utrwalić.
W pierwszej monografii autorzy zaakcentowali rezultaty kwerend historyczno-artystycznych z niewielkimi elementami informatycznymi, natomiast w drugiej nacisk położyli na informatyczne technologie 3D w zastosowaniach w obrzeże dziedzictwa kulturowego z elementami historyczno-artystycznymi.
Rezultaty badań (opisy, modele 3D i panoramy, wirtualne spacery) są dostępne dla każdego na portalu „Polskie Dziedzictwo 3D” pod adresem: https://polskiedziedzictwo3d.pl/.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17