Serdecznie zapraszamy studentów i pracowników WEiI na gościnne wykłady profesora Gopakumara Kumarukuttan Nair z Indian Institute of Scienece:
Wydarzenia organizowane są przez Katedrę Napędów i Maszyn Elektrycznych i odbywają się w ramach uczelnianego konkursu "Budujemy mosty".
Profesor Gopakumar Kumarukuttan Nair jest wybitnym naukowcem, twórcą szeregu nowych metod dotyczących m.in. różnych aspektów sterowania wielopoziomowego sterowania układami przekształtnikowymi. W uznaniu swoich wielkich osiągnięć i znakomitych efektów współpracy z Politechniką Lubelską w maju 2022 roku otrzymał tytuł Honoris Causa Politechniki Lubelskiej. Ma znakomity dorobek publikacyjny, na który składa się ponad 300 tytułów w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Prace te opublikowane zostały w prestiżowych wydawnictwach, takich jak IEEE, IET, IEE oraz EPE. Liczba cytowań jego artykułów jest imponująca, a indeksy Hirsha wynoszą dla WoS, Scopus i Google Scholar odpowiednio: 32, 42 i 45
Główne zainteresowania badawcze Profesora obejmują sterowanie napędami z silnikami indukcyjnymi z wielopoziomowymi falownikami napięcia modulowanymi w oparciu o wielokątne struktury wektorów przestrzennych. Celem badawczym tych prac jest wygenerowanie napięcia o sinusoidalnym kształcie, które pozbawione jest harmonicznych niskiego rzędu. W przeciągu ostatnich siedmiu lat, rozwijane przez profesora Gopakumara K. metody ewoluowały od układów heksagonalnych, poprzez dwunastoboczne, osiemnastoboczne, 24-boczne i 30-boczne. Innym znanym osiągnięciem profesora Gopakumara jest histerezowy regulator dla falownika napięcia, pracujący z niemal stałą częstotliwością przełączania.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17