IV Seminarium Bezpieczeństwa Jądrowego

15.04.2025 Studenci WEiI

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej zaprasza na otwarte IV Seminarium Bezpieczeństwa Jądrowego pt. Aspekty bezpieczeństwa reaktorów IV-generacji. Seminarium odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2025 r. w Auli E201 WEiI w godz. 11.00-13.00.

Celem SBJ jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat energetyki nuklearnej. Pierwsze seminarium z tego cyklu pt. Energetyka jądrowa – co się stało, co nas czeka? odbyło się 19 kwietnia 2011 r., kiedy w mediach nasiliła się dyskusja na temat przyszłości energetyki nuklearnej w Polsce po tragicznym trzęsieniu ziemi w Japonii.

Następne edycje seminarium dotyczyły badań i metod obliczeniowych dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowych (2012) oraz zastosowania metod jądrowych w medycynie (2013). Po wieloletniej przerwie, spowodowanej m.in. czasem pandemii, SBJ wraca na Politechnikę Lubelską. W tym roku SBJ zaszczycą swoją obecnością specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku na czele z prof. dr hab. Mariuszem Dąbrowskim. Profesor przedstawi plan budowy pierwszego polskiego reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA. Następnie dr Piotr Kopka opowie o swoich wrażeniach z pobytu w Fukushimie i sytuacji tej elektrowni 14 lat po awarii. W dalszej części seminarium odbędą się specjalistyczne prezentacje dotyczące analizy ryzyka łączonych obiektów jądrowo-chemicznych z reaktorami HTGR (dr inż. Karol Kowal) oraz projektowania niezawodnych systemów elektrycznych w reaktorach HTGR (mgr inż. Grzegorz Mrugała).

Do udziału w seminarium oraz dyskusji Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Paweł Węgierek  oraz prowadząca SBJ prof. dr hab. Elżbieta Jartych zapraszają pracowników i studentów uczelni lubelskich oraz zainteresowanych mieszkańców Lublina. Organizatorzy mają nadzieję, że przedstawiony na seminarium nowatorski projekt opracowany przez naukowców z NCBJ wskaże unikalne możliwości wykorzystania reaktora HTGR-POLA w przemyśle, szczególnie w polskich zakładach chemicznych.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17