CeBMaT - laser femtosekundowy

03.06.2023 Pracownicy Projekty WEiI
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Katedra Elektroniki i Technik Informacyjnych z Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej została wyposażona w układ do wytwarzania czujników fotonicznych, który pozwoli na rozwiązanie problemu wykorzystania światłowodowych struktur Bragga do pomiarów w wysokich temperaturach.
Nowy system pozwoli na budowę całej gamy czujników do pomiarów wielkości fizycznych i chemicznych, a jego wykorzystanie w przemyśle będzie bardzo szerokie.

Układ do wytwarzania czujników fotonicznych, czyli komplementarny układ służący do zapisu światłowodowych struktur periodycznych we włóknach specjalnych składający się z lasera femtosekundowego, układów przeniesienia wiązki laserowej na włókno światłowodowe metodą maski fazowej oraz metodą punkt po punkcie i filtracji powietrza.

W skład układu wchodzą również urządzenia przeznaczone do charakteryzacji wytworzonych struktur w postaci źródła światła, analizatora widma optycznego oraz reflektometru wysokiej rozdzielczości. Rozbudowa infrastruktury badawczej o specjalistyczny układ lasera femtosekundowego pozwala na zapis struktur Bragga odpornych na działanie wysokich temperatur i zachowujących swoje właściwości
metrologiczne.

Zakres badań obejmował będzie opracowanie technologii wytwarzania struktur Bragga na światłowodach fluorkowych, nietlenkowych oraz fotonicznych w wykorzystaniem lasera femtosekundowego. Wykorzystanie odpowiednich światłowodów z tego typu szkieł pozwoli na opracowanie technologii zapisu oraz wytworzenie na nich zwierciadeł laserowych i czujników w postaci struktur typu Bragga.

Budowa całego systemu do wytwarzania czujników z wykorzystaniem laserów femtosekundowych pozwoli na budowę całej gamy czujników do pomiarów wielkości fizycznych i chemicznych. Dzięki temu możliwe będą:

  • pomiary i analiza stopnia zużycia instalacji ciśnieniowych,
  • pomiary stanu konstrukcji mechanicznych (przęseł, mostów, budynków itp.),
  • detekcja stężenia substancji chemicznych np. gazów
  • pomiary naprężeń nieczułych na działanie pola elektromagnetycznego i zmiany temperatury
  • pomiary współczynnika załamania światła (refraktometria światłowodowa)
  • pH-metria
  • optyczne tensometry
  • termometry fotoniczne na szeroki zakres temperatur

Układ do wytwarzania czujników fotonicznych został zakupiony w ramach projektu pn. „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii" CeBMaT. Zakupiony sprzęt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału na ten temat.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17